Home / Trenčín / Mestské zásahy / PODCHOD NA NOVINY

PODCHOD NA NOVINY

PODCHOD NA NOVINY

Pridané 10/09/2013

Podchod na Noviny predstavuje frekventovaný peší a cyklistický tranzitný bod, ktorý prepája južnú časť mesta s územím okolo rieky Váh.

Ako jediný peší bod v tejto časti mesta poskytuje mimoúrovňové križovanie s hlavnou dopravnou tepnou mesta Električnou ulicou (resp. cestou č. 507) a  Bánoveckou železničnou traťou. Zub času a aktivity pouličných „umelcov“ na ňom zanechali svoje stopy. Ošumelý vzhľad nabáda na jeho ďalšiu degradáciu.  Problémom tohto podchodu nie je len jeho vzhľad, ale aj nie celkom šťastne zatočený vjazd od Legionárskej ulice. Ten predstavuje komplikáciu hlavne pri jazde na bicykli, kedy oproti idúci cyklisti, ale aj chodci nevidia jeden druhého. V neposlednom rade, citeľnú prekážku pre cyklistov vytvárajú aj oceľové stĺpiky zabraňujúce  vjazdu áut, ktoré sú nevhodne umiestnené na obidvoch koncoch podchodu. Navrhujem preto ich odstránenie a presun pred vjazd do podchodu, kde budú ľahšie zaregistrovateľné. Ďalšou časťou zásahu je vytvorenie vodiaceho značenia, niečo ako jazdných pruhov, ktoré by vymedzili priestor pre jednotlivé smery pohybu a prispeli by k zníženiu kolízií medzi oproti idúcimi cyklistami a chodcami. Súčasťou zásahu je aj vizuálne skultúrnenie podchodu samotného. Pomocou rastra drevených prvkov a doplnkovej zelene sa snažím vtlačiť podchodu jedinečnú identitu a vytvoriť z neho príjemný tranzitný bod. Samotné skultúrnenie by mohlo slúžiť aj ako psychologická bariéra proti jeho ďalšiemu znehodnocovaniu.

Michal Kollár

Absolvent Fakulty architektúry STU v Bratislave. V súčasnosti sa venuje hlavne projekcii mierne atypických koncepcii bytových domov pre drobné developerske projekty v meste Trenčín a v menšej miere komplexnej architektonickej tvorbe ako takej.

PODCHOD NA NOVINY
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.

Comments

Log in or create a user account to comment.