Home / Trenčín / Mestské zásahy / PRIESTOR PRED EVANJELICKÝM KOSTOLÍKOM

PRIESTOR PRED EVANJELICKÝM KOSTOLÍKOM

PRIESTOR PRED EVANJELICKÝM KOSTOLÍKOM

Pridané 10/09/2013

V priestore pred evanjelickým kostolíkom postaveným v roku 1794 sa ešte v minulom storočí zbiehali tri ulice

Dnes už nestojí evanjelická fara asanovaná v roku 1978, ktorá musela ustúpiť potrebám výstavby miestnej komunikácie a parkoviska. Okolie sakrálnej pamiatky dnes tvorí Armádny dom (ODA), parkovisko a frekventovaná cesta. Aj napriek tomu, že ide o jednu zo vstupných brán do pešej zóny mesta, nemá reprezentatívny charakter. Pamiatka prešla v nedávnej dobe citlivou obnovou, no jej okolie sa od bývalého režimu nezmenilo. Cieľom návrhu je vrátiť dôstojnejší charakter priestoru medzi kostolíkom a parkoviskom, ktorý dnes tvorí zbytočne široká asfaltová komunikácia. Zúžením na dva jazdné pruhy by bolo možné získaný priestor využiť, vytvoriť akési malé plató, na ktorom sa môžu zhromaždiť návštevníci kostola alebo turisti, či obdivovatelia sakrálnej architektúry. Zároveň by sme chceli prepojiť priestor pred kostolom so záhradou, ktorá je momentálne uzavretá. Doplnením chodníka, pár lavičiek, zelene, prípadne malej sochy tu však možno vytvoriť príjemný verejný priestor. Záhrada by potom mohla prerásť až do plató pred kostolíkom. Dosiahlo by sa k skvalitnenie bezprostredného vstupu do kostolíka ako aj celého verejného priestoru v jeho okolí. Na Rozmarínovej ulici navrhujeme doplniť cyklotrasy, Ulica Vajanského nie je tak frekventovaná, slúži iba ako prístup k parkoviskám,
tu je teda efektívnejšie iba znížiť rýchlosť na 30 km/h s prednosťou pre cyklistov. Spomaliť vodičov motivuje aj prechod pre chodcov, ktorý navrhujeme na mierne vyvýšenej platforme. Do budúcnosti by bolo vhodné v rámci rozširovania peších trás predlžiť chodník oproti vstupu do kostola smerom k rieke.

Branislav Andel (www.branislav-andel.blogspot.sk)

Je absolvent Fakulty architektúry VUT v Brne. V súčasnosti cestuje a zbiera skúseností.

Ing. Richard Ščepko

Narodil v roku 1984 v Trenčíne, je ženatý. Študoval telekomunikácie a počítačové siete na VUT v Brne. Počas štúdia absolvoval 6 mesačný pobyt na Universitat de Valencia v španielskej Valencii. Aktuálne študuje externe na Podnikateľskej fakulte na VUT v Brne. Pracoval pre Hewlett-Packard, dnes pracuje pre Technodat. V roku 2010 ako spoluorganizátor (s R. Medalom a N. Brázdom) zrealizoval 1. verejnú diskusiu na tému trenčianske nábrežie. Účasťou ktorej bol bývalý primátor,  architekti, ekológ s moderátorom Š. Hríbom. Cieľom diskusie bolo dostať tému nábrežia pred verejnosť a poukázať na pochybné zámery vtedajšieho vedenia mesta. Od roku 2008 bloguje (scepko.blog.sme.sk), kde sa okrem iného venuje aj historickým fotografiám mesta.

PRIESTOR PRED EVANJELICKÝM KOSTOLÍKOM
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.

Comments

Log in or create a user account to comment.