Home / Trenčín / Mestské zásahy / ŠPORTOVOREKREAČNÁ ZÓNA NA NÁBREŽÍ

ŠPORTOVOREKREAČNÁ ZÓNA NA NÁBREŽÍ

ŠPORTOVOREKREAČNÁ ZÓNA NA NÁBREŽÍ

Pridané 10/09/2013

Priestor atletickej dráhy na nábreží, dnes chátrajúcej a zarastenej trávou, mi bol vždy sympatický a uvažoval som o rôznych spôsoboch jeho využitia.

Voľakedy by som ho považoval za výborný priestor pre zástavbu, dnes sa mi zdá najlepším riešením obnovenie športovej funkcie. Priestoru pre šport a relax v meste nikdy nie je dosť. Navrhujem teda obnovenie atletickej dráhy a jej rozšírenie o ďalšie ihriská a športové priestory s použitím najmä recyklovaných a prírodných  materiálov. Návrh som rozdelil na jednotlivé fázy, ktoré sa môžu budovať v priebehu rokov podľa možností mesta, realizovanie čo len jednej fázy by bolo pozitívom.

1. fáza: Obnovenie atletickej dráhy. Obnovenie dráhy je lacný a rýchly zásah, v návrhu som trochu dotvoril priestor a doplnil zeleň.

2. fáza: Doplnenie ďalších ihrísk. Postupné pribúdanie menších ihrísk (plážový volejbal, futbal, pétanque, cvičenie, detské ihrisko, lezecká stena) je nenáročný proces s pozitívnym vplyvom na život v meste.

3. fáza: Drobná dočasná stavba. Eventuálnou treťou fázou je doplnenie malej stavby/stavieb pre občerstvenie, kaviareň s terasou, WC, prezliekárňami, šatňami pre športovcov.Takéto stavby by  byť vybudované mestom a pokiaľ možno poskytovať služby zdarma (prezliekárne, WC). Keďže sa nachádzame v inundačnej zóne, musí ísť o dočasné stavby, navrhujem použitie recyklovaných materiálov (kontajnery, palety, recyklované drevo).

4. fáza: Plávajúce kúpalisko. V Berlíne majú na rieke kúpalisko v starej nákladnej lodi. Je to výborný nápad, ako jednoducho a lacno vytvoriť plávajúce kúpalisko,  ktorý prevzali aj iné mestá. V zime je možné namontovať ľahkú ochrannú konštrukciu a vďaka tomu je možná celoročná prevádzka.

Branislav Andel (www.branislav-andel.blogspot.sk)

Je absolvent Fakulty architektúry VUT v Brne. V súčasnosti cestuje a zbiera skúseností.

ŠPORTOVOREKREAČNÁ ZÓNA NA NÁBREŽÍ
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.

Comments

Log in or create a user account to comment.