Home / Trenčín / Mestské zásahy / VISUTÉ ZÁHRADY NAD TRENČÍNOM

VISUTÉ ZÁHRADY NAD TRENČÍNOM

VISUTÉ ZÁHRADY NAD TRENČÍNOM

Pridané 09/09/2013 | Zmenené 09/09/2013

V súčasnosti verejnosti neprístupné záhrady s jedinečným potenciálom, ktoré aktivujú podhradie a prinášajú pre návštevníkov hradu, ale aj centra mesta doposiaľ neobjavené pohľady na Trenčín.

Koncept visutých záhrad prepája lesopark Brezina s verejnými priestormi podhradia a Mierového námestia. Sieť vegetačných terás, pobytových schodov a  relaxačných platforiem rešpektuje danosti miestneho terénu a bezbariérovo sprístupňuje celý priestor. Visuté záhrady ponúkajú pestrú paletu vegetačných zón – sady s ovocnými stromami, vinohrady, lúčne terasy s bylinkami, oddychové zóny pobytových trávnikov a kvetinových záhonov. Motív vody je zastúpený vo forme kaskád, vodopádov a bioklimatických vodných plôch. Vo vybraných priestoroch záhrad sa počíta s experimentálnym chovom pávov a exotických vtákov. V  najvyššom bode visutých záhrad je sprístupnený lesopark Brezina prostredníctvom oceľového schodiska vedúceho až na korunu hradného opevnenia s vyhliadkou na mesto Trenčín a priľahlú scenériu Bielych Karpát.

Tomáš Hanáček (hanacek.tomas@gmail.com)

Pôsobí v druhom ročníku doktorandského štúdia na Ústave urbanizmu a územného plánovania na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Vo svojom výskume sa zameriava na systém mapovania charakteru nábrežných zón s dôrazom na súčasné požiadavky kvalitných verejných priestorov. Aplikáciou metodológie PLACEMAKING a inovatívnej metódy URBAN WALK skúma nástroje regenerácie, ktoré generujú rôzne formy interakcie prostredí nábrežných zón. Aktívne pôsobí v odbornom tíme pilotného projektu TRENČÍN si TY, ktorý koordinuje proces regenerácie rieky Váh v meste Trenčín. Ako architekt je nositeľom viacerých ocenení: 2012 Bologna SAIE Selection, 2011 New York–Isover multi comfort house, 2010 Cena profesora Hrušku. Aktívne sa venuje architektonickej praxi a poradenstvu pre developerskú spoločnosť. Výsledky svojho výskumu pravidelne prezentuje na konferenciách doma i v zahraničí (Bratislava, Košice, Rijeka, Vilnius, Tai–pei).

VISUTÉ ZÁHRADY NAD TRENČÍNOM
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.

Comments

Log in or create a user account to comment.